Wiesiołek >> Dowiedz się więcej

« wróć nasiona wiesiołka

Wiesiołek to jedna z najbardziej wyjątkowych roślin. Ma on szerokie spektrum zastosowania, przez co sprawdzi się we wszystkich domach. Można o nim powiedzieć, że to lek, suplement diety oraz środek poprawiający urodę w najczystszej postaci.

Wiesiołek pochodzi z terenów Ameryki Północnej, jednak obecnie występuje także na kontynencie euroazjatyckim. Zioło to w około trzydziestu odmianach zaaklimatyzowało się w Polsce, z czego najpopularniejszy jest wiesiołek dwuletni.

wiesiołek dwuletni

wiesiołek

Swój niewątpliwie dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka roślina zapewnia małym nasionom, z których na zimno tłoczy się olej z wiesiołka. W nasionach znajduje się mieszanka wyjątkowo korzystnych składników, w tym niezwykle cennych kwasów tłuszczowych: linolowy, linolenowy i olejowy. Jednak to jeszcze nie wszystko. Wiesiołek jest prawdziwą skarbnicą mikroelementów. Można pośród nich wymienić chociażby magnez, cynk, selen, wapń oraz witaminę E. Nic więc dziwnego, iż zioło to wykorzystywane jest szeroko i chętnie w medycynie oraz kosmetyce.

Najpopularniejszą formą wiesiołka jest produkowany z niego olej. Należy jednak pamiętać, że nadaje się on do użycia wyłącznie na zimno. Nie można na nim smażyć czy piec przy jego pomocy. Można natomiast dodać go do sałatek oraz stosować zewnętrznie na skórę i włosy.

Wiesiołek ma wiele różnych właściwości zdrowotnych. Regularne przyjmowanie zioła powoduje wzmocnienie odporności oraz ogólną poprawę kondycji organizmu. Zawartość kwasów tłuszczowych pozytywnie wpłynie na pamięć i pracę mózgu oraz na odchudzanie. Po roślinę tę śmiało powinny sięgać osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy, gdyż wspomoże ona proces chudnięcia.

Wiesiołek może być także stosowany jako część detoksu organizmu. Dzięki niemu załagodzone zostaną problemy z wypróżnianiem, ulepszy poprawę materii, a także korzystnie wpłynie na pracę nerek i wątroby. Dodatkowo, wiesiołek przeciwdziała dolegliwościom bólowym związanym z chorobami reumatycznymi, a w przypadku wczesnego stadium stwardnienia rozsianego załagodzi osłabienie nóg.

Najbardziej rozpowszechnionym działaniem wiesiołka jest niewątpliwie jego korzystny wpływ na skórę. Zaleca się go osobom zmagającym się z problemami dermatologicznymi takimi jak trądzik, wypryski oraz egzema. Stosuje się go również w przypadkach stanów zapalnych oraz dla ogólnej poprawy stanu skóry, czyli w celach kosmetycznych.

Bardzo szeroką grupą pozytywnych właściwości wiesiołka jest jego dobroczynne działanie na układ krążenia oraz serce. Spożywanie oleju lub picie naparu z tego zioła wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego oraz zapobiega powstawaniu bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia zakrzepów. Co więcej, wiesiołek wpływa na obniżenie ciśnienia oraz poziomu tak zwanego „złego” cholesterolu i trójglicerydów. Działa więc przeciwmiażdżycowo i stanowi bardzo dobrą ochronę dla serca i żył.

Wiesiołkiem szczególnie powinny zainteresować się kobiety, nie tylko ze względu na jego działanie wspomagające odchudzanie. Będzie on korzystny dla wszystkich pań, które zmagają się z objawami PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zadziała nie tylko na syndromy bólowe, ale także na wahania nastrojów oraz pogorszenie samopoczucia.

Wiesiołek

Zioło świetnie sprawdzi się w roli kosmetyku. Olej z niego można stosować zewnętrznie na cerę w postaci domowych maseczek. Dzięki niemu kondycja skóry twarzy znacznie się polepszy, zmniejszą się problemy z wypryskami, a na dodatek, dzięki zwartości witaminy E nazywaną witaminą młodości, olej z wiesiołka ujędrni i odmłodzi cerę. Można go także wykorzystać jako odżywkę na włosy, zwłaszcza ta zniszczone, łamliwe oraz suche z powodu farbowania.

Powyżej przedstawione działanie wiesiołka jednoznacznie wskazuje na jego pozytywny wpływ na zdrowie oraz urodę. Jeśli zmagamy się z problemami dermatologicznymi, reumatycznymi, cierpimy na choroby związane z układem krążenia, mamy podwyższony poziom cholesterolu lub po prostu chcemy zadbać o swój wygląd, zioło to sprawdzi się doskonale, a na dodatek zadziała wielotorowo.

« wróć

Przeczytaj też