Nagietek >> Dowiedz się więcej

« wróć Kwiat nagietka

Pochodzenie nagietka lekarskiego nie jest do końca znane. Przyjmuje się, że pierwotnie występował na obszarze śródziemnomorskim lub w Iranie. Obecnie jest chętnie uprawiany w wielu krajach, także w Polsce, często w charakterze rośliny ozdobnej. Kwiaty nagietka są bardzo charakterystyczne i dzięki intensywnemu żółtemu lub pomarańczowemu zabarwieniu, łatwo rzucają się w oczy. Zawierają olejki eteryczne, flawonoidy i karetonoidy. Dawniej wierzono, że włożone pod poduszkę przyniosą spokojny sen. Nagietek lekarski był stosowany w ziołolecznictwie już w średniowieczu. Wówczas to przypisywano mu właściwości odtruwające organizm.

Kwiaty nagietka lekarskiego charakteryzują się działaniem przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach układu pokarmowego, a zwłaszcza żołądka i wątroby. Działają osłaniająco, zwiększają ilość soku żołądkowego, ułatwiają żółci przepływ do dwunastnicy, a także zaleca się je przy nieżycie żołądka. Nie mylono się w średniowieczu – nagietek odtruwa organizm, zwłaszcza zaś przy uszkodzeniach wątroby spowodowanymi zatruciami.

W przypadku napięcia przedmiesiączkowego, warto sięgać po zioła, które często działają rozkurczowo i wzmacniająco, wspomagając funkcjonowanie organizmu. Kwiaty nagietka przede wszystkim łagodzą bóle menstruacyjne oraz działają kojąco i uspokajająco, ponieważ mają właściwości relaksujące. Ponadto, są polecane kobietom, u których wystąpiło klimakterium.

Dużą zaletą nagietka lekarskiego jest to, że można z powodzeniem stosować go zewnętrznie na skórę. Ma on wtedy dużą skuteczność, ponieważ część związków zawarta w jego kwiatach, nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego wyciągi z kwiatów nagietka są środkiem pomocniczym w leczeniu trudno gojących się ran (w tym ran pooperacyjnych), owrzodzeń, oparzeń i odmrożeń. Często można spotkać nagietka w składach kremów dla cery suchej czy łuszczącej się.

Nagietek suszony

Suszone kwiaty nagietka

Nagietek to zioło o niezwykle szerokim działaniu. Porasta tereny ciepłe i nasłonecznione, dzięki czemu zawiera liczne olejki i substancje lecznicze. Kwiaty nagietka zbieramy od czerwca do września i dbamy, aby zachowały swój piękny słoneczny kolor.

 • zawierają m.in. karoten, nawilżający śluz, związki żywicowe, witaminę C, sole mineralne -w tym duże pokłady manganu i saponiny, która zmiękcza i rozkłada gęste wydzieliny oraz substancje ropne
 • działają uspokajająco oraz obniżają ciśnienie krwi
 • zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych w błonach śluzowych, dzięki czemu działają przeciwbakteryjnie i silnie przeciwzapalnie
 • unieczynniają toksyny powstające w przypadku chorób nowotworowych
  w organizmie, a także wzmacniają mechanizmy obronne organizmu, niezbędne
  w zwalczaniu tych chorób
 • wiążą substancje toksyczne i ułatwiają ich wydalanie z organizmu, oczyszczając tym samym krew
 • polecane między innymi w walce z gronkowcem, paciorkowcem i grzybicą

Ponadto:

 • zalecane przy niedokwaśności żołądka
 • zwiększają ilości soku trawiennego, żółci oraz poprawiają jej przepływ
  do dwunastnicy, ułatwiając tym samym trawienie
 • stosowane pomocniczo przy stanach nieżytu żołądka, jelit oraz wrzodach żołądka, dwunastnicy i jelita grubego
 • polecane w przypadku zaburzeń czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego – także tych spowodowanych obecnością wirusów i toksyn
 • zmniejszają napięcie mięśni gładkich żołądka, jelit oraz dróg żółciowych
 • stosowane przy bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu – działają przeciwskurczowo
 • polecane przy zaburzeniach miesiączkowania oraz zaburzeniach związanych z okresem przekwitania
 • stosowane przy nadżerce macicy, stanach zapalnych dróg rodnych – zapaleniach sromu, pochwy, szyjki macicy, w upławach
  oraz zakażeniu rzęsistkiem.

 

« wróć

Przeczytaj też