Przytulia >> Dowiedz się więcej

« wróć Przytulia

Przytulia to roślina o bardzo ciekawej historii. Choć już od dawna zielarze stosowali ją na różne dolegliwości, to jednak wykorzystywana była również w domostwach jako zastępczyni słomy w tak zwanych siennikach, czyli odpowiednikach naszych materacy. Niemniej jednak przytulia ma przede wszystkim zastosowanie lecznicze.

przytulia

przytulia

Przytulia występuje praktycznie na całej powierzchni Europy oraz w Zachodniej Azji, o ile są to tereny trawiaste. Szacuje się, że gatunków tej rośliny jest około 400 i nie wszystkie wykazują takie same właściwości. Kwitnie od czerwca do września.

Przytulia wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego. Działa moczopędnie, przez co reguluje gospodarkę wodną organizmu, przyczyniając się do eliminacji obrzęków oraz cellulitu wynikającego z nadmiernego gromadzenia płynów w organizmie.

Zdecydowanie najbardziej znane zastosowanie tej rośliny to pomoc w schorzeniach układów krwionośnego oraz limfatycznego. Przytulia oczyszcza krew oraz układ chłonny, ale przede wszystkim poprawia krążenie krwi, przez co przeciwdziała groźnej zakrzepicy. Dodatkowo, zioło wspomaga leczenie żylaków, prostaty, hemoroidów, a także miażdżycy. To niewątpliwy dar dla limfy i krwi.

Przytulię można stosować również zewnętrznie. Działa pomocniczo w przypadkach trudno gojących się ran, skaleczeń i uporczywej egzemy. Powinny również sięgać po nią osoby zmagające się z łupieżem.

Zioło to skuteczne regeneruje organizm. Wykazuje ono działanie rozkurczowe, antyseptyczne oraz redukuje nadmierną potliwość. Ponadto, można je stosować jako środek pomocniczy przy chorobach nowotworowych.

Kumaryna to substancja chemiczna występująca między innymi w roślinach trawiastych, w tym w przytulii. To właśnie dzięki niej roślina charakteryzuje się przyjemnym zapachem siana. Kumaryna działa rozkurczowo, przeciwobrzękowo, a także pomaga w problemach z krążeniem krwi. Właśnie dlatego dodaje się ją do leków o właściwościach przeciwkrzepliwych i stosuje przy żylakach, obrzękach limfatycznych oraz zakrzepowym zapaleniu żył.

Przytulia powinna słynąć nie tylko ze swojego miłego zapachu przypominającego sielskie wakacje na wsi, ale przede wszystkim ze swoich niezwykłych właściwości. To najlepszy prezent, jaki możemy sprawić swoim żyłom. Przytulia przeprowadza detoksykację krwi i limfy, reguluje gospodarkę wodną i regeneruje organizm. To zioło warte naszej uwagi.

« wróć

Przeczytaj też