Liść morwy białej >> Dowiedz się więcej
Niezwykłe właściwości morwy białej odkryli Chińczycy. To właśnie z tamtej cywilizacji pochodzi to drzewo. Początkowo uprawiano morwę białą przez wzgląd na hodowlę jedwabników, które żywiły się jej liśćmi. Potem zaczęto zauważać jej lecznicze działanie. Z Chin uprawa morwy przeniosła się na inne kontynenty, by w XI wieku dotrzeć do Europy. W Polsce to roślina dość popularna, często sadzi się ją w celach ozdobnych. Dojrzałe owoce morwy białej są jadalne, natomiast zdecydowanie najwięcej właściwości leczniczych mają jej liście. Zawierają wiele cennych związków, w tym szeroką gamę witamin z grupy B: niacynę, tiaminę, ryboflawinę oraz pirydoksynę.
Najważniejszą właściwościowością liści morwy białej jest ograniczanie wchłaniania cukru. Morwa do pewnego stopnia zapobiega przekształcaniu się cukrów w glukozę i dlatego część węglowodanów zostaje niestrawiona i wydalona z organizmu. W konsekwencji, liście morwy białej ograniczają powstawanie tkanki tłuszczowej, ale jednocześnie są środkiem na stabilizację poziomu cukru we krwi. Dlatego też napar z tej rośliny zalecany jest diabetykom i osobom z nadwagą.
Już medycyna ludowa stosowała liście morwy białej jako metodę na wzmocnienie organizmu. Znajduje to potwierdzenie w ich właściwościach oraz składnikach. Zawarta w nich tiamina przyspiesza gojenie się ran, pomaga w zaburzeniach układu pokarmowego oraz w przypadkach niewydolności krążenia. Niacyna korzystnie wpływa na układ nerwowy, wzmacnia pamięć i koncentrację. Z kolei ryboflawina to związek bardzo potrzebny do utrzymania w dobrej kondycji narządu wzroku. Ponadto, liście morwy białej działają moczopędnie i oczyszczająco, chronią wątrobę i nerki, działają przeciwzapalnie oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi.
« wróć