Kwiat mniszka >> Dowiedz się więcej

« wróć Kwiat mniszka

Mniszek lekarski to jedno z najbardziej rozpoznawalnych ziół w Polsce. Na terenie naszego kraju uznawany jest za roślinę pospolitą. Występuje również niemal w całej Europie, Północnej Afryce oraz części Azji. Zwyczajowo nazywany mleczem, mniszek tak naprawdę miał wiele regionalnych i ludowych nazw. To roślina jadalna, miododajna i pastewna, a w uprawach postrzegana jako chwast.

mnieszek lekarski

mnieszek lekarski

Obok zielonych liści oraz korzenia, do celów leczniczych wykorzystuje się także popularne żółte kwiaty. Zawierają one duże ilości witamin A i C oraz karotenoidy. Zbiera się je, gdy zaczynają się rozwijać.

Kwiaty mniszka lekarskiego mają bardzo dobry wpływ na wątrobę. Pobudzają jej czynności, usprawniają funkcjonowanie, stosowane są jako środek pomocniczy przy schorzeniach wątroby, a zwłaszcza uszkodzeniami, które wywołane są substancjami toksycznymi. Mniszka wykorzystuje się także przy postępującej marskości wątroby.

Przyjmowanie kwiatów mniszka lekarskiego owocuje zwiększeniem wydzielania żółci, co ułatwia trawienie. Dodatkowo, jako forma leku goryczkowego, stosowany jest w bezsoczności, braku kwasu solnego oraz problemów trawiennych.

Mniszek kwiat

Mniszek kwiat

Mniszek lekarski ma silne właściwości moczopędne, stąd działa oczyszczająco. Usuwa z organizmu nadmiar jonów sodu i potasu, a dodatkowo pomaga przy niewydolności nerek, zapaleniu dróg moczowych, obrzękach spowodowanych ograniczonym wydzielaniem moczu. Kwiatki mniszka działają krwiotwórczo i wzmacniająco.

Syrop zrobiony z zebranych kwiatów mniszka, często nazywany również miodem, to doskonały środek profilaktyczny i leczniczy. Najczęściej wykorzystuje się go przy problemach z układem oddechowym: chrypką, kaszlem, bólami gardła. Syrop ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne i ułatwiające odksztuszanie.


 

« wróć

Przeczytaj też