Zakwas z buraka od kulinarne zapiski olki.blogspot.com

« wróć buraki

Witajcie :) dzisiaj prosty przepis na znany wszystkim zakwas buraczany, niezbędny składnik wigilijnego barszczu. Wszyscy go znają ale pewnie nie wszyscy robią sami a warto i to wcale nie tylko na Święta bowiem taki kwas z buraków jest bardzo zdrowy i możemy go pić przez cały okres jesienno – zimowy, po 1 szklance dziennie – na zdrowie ;)

ZAKWAS Z BURAKÓW

ZAKWAS Z BURAKÓW 
NA BARSZCZ I DO PICIA 

1 kg niedużych buraków – najlepiej tych ekologicznych
1 łyżka soli morskiej
4 liście laurowe EcoBlik
5 sztuk ziela angielskiego EcoBlik
kilka ziarenek czarnego pieprzu EcoBlik
5 ząbków czosnku
ok. 2,5 – 3 litry przegotowanej, ciepłej wody

Opcjonalnie i do wyboru:
1/4 łyżeczki nasion kolendry
1/2 łyżeczki kopru włoskiego,
1/2 łyżeczki kminku,
sok z 1/2 cytryny,
2 plastry cebuli,
jabłko pokrojone w kostkę,
kawałek chrzanu,
kromka razowego chleba – tylko na zakwasie *

W zależności od w.w dodatków za każdym razem możemy uzyskać nieco inny smak zakwasu, co ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy będziemy się nim delektować codziennie, dla zdrowotności ;)

ZAKWAS Z BURAKÓW

Buraki obrać i pokroić na małe kawałki.

Do wody dodać sól, wymieszać. Do sporego szklanego słoja lub naczynia glinianego włożyć pokrojone buraki, przyprawy, czosnek i ew. dodatki opcjonalne.
Jeśli używamy chleba to dajemy go na wierzch. Zalać wodą tak by ta przykryła nam zawartość słoja. Słój przykryć gazą lub cienką lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 4-5 dni. Normalnym zjawiskiem jest pojawienie się na zakwasie „pianki” w dniu 2, 3 i nie jest konieczne jej usuwanie. Nie powinna się natomiast pojawić na zakwasie pleśń. Zakwas mieszamy codziennie drewnianą czystą łyżką. Po 5 dniach zakwas powinien być gotowy, ale można odstawić go na kolejne 2-3 dni wtedy będzie mocniejszy.
Gotowy kwas powinien być klarowny i rubinowoczerwony. Zlać go do butelek, można przechwywać w lodówce nawet przez miesiąc. Buraki z kwasu buraczanego można zużyć np. do sałatek.

ZAKWAS Z BURAKÓW

* ważne by dodawany chleb był chlebem bez ulepszaczy tylko na zakwasie, jeśli nie mamy pewności czy taki posiadamy lepiej go nie dodawać bo może nam zepsuć cały zakwas. Bez dodatku chleba zakwas buraczany również się uda.

Smacznego….

O autorce wpisu:

Kulinarne zapiski Olki

http://www.kulinarnezapiskiolki.blogspot.com/

Przepisy kulinarne gromadzę od wczesnych lat szkolnych i od zawsze pociągały mnie połączenia i  smaki nieoczywiste a założenie bloga stało się niejako furtką motywującą do eksperymentów w kuchni.  Dzęki nim wiem m.in jak smakuje ciasto z topinamburem, lody lawendowe, dżem truskawkowy z zielonym pieprzem, marynowane kwiaty bzu czarnego czy ciasteczka rumiankowe…. Ostatnio poznaje też smaki dzikich jadalnych owoców: czeremchy, czarnego bzu, rokitnika… które są zdrowe i mają bardzo fajny oryginalny smak. Zachęcam do eksperymentów w kuchni, to niewielkie  ryzyko daje bowiem często naprawdę pozytywnie zaskakujące efekty :) Mój blog będzie się również rozwijać w stronę czytelników którzy preferują bardziej  tradycyjne smaki.  Zatem zapraszam wszystkich :)  Olka.

« wróć

Przeczytaj też