Kakao – dlaczego warto je spożywać?

« wróć Dlaczego warto spożywać kakao

Dobrze znane wszystkim kakao używane jest od wieków. Mimo, że w Polsce znane jest stosunkowo od niedawna, to chętnie dodajemy je do ciast, deserów, czy popijamy w formie pysznego ciepłego napoju. Nie wielu jednak wie, że poza zniewalającym smakiem, posiada także wiele składników dobroczynnie działających na nasz organizm.

Skąd pochodzi kakao?

Kakao to sproszkowane na drobny pył ziarna owoców kakaowca – drzewa pochodzącego z terenów Ameryki Środkowej i Południowej. Według odkryć oraz badań historycznych, kakao było już wykorzystywane do tworzenia napojów przez Majów i Azteków. Te prekolumbijskie ludy nazywały otrzymywany przez siebie płyn „pokarmem bogów”, ponieważ miał on właściwości krzepiące, pobudzające, dodające energii. Kakao do Europy przywiózł Krzysztof Kolumb. Obecnie największe plantacje kakaowca znajdują się na terenie Afryki.

Zbiory dojrzałych owoców

Proces produkcji kakao zaczyna się już w momencie wzrostu roślin. Należy odczekać co najmniej 5 lat po zasadzeniu, aż kakaowiec będzie gotowy do zbiorów. Zebrane dojrzałe owoce są odkładane na kilka dni, aż sfermentują. Potem rozcina się je i wyjmuje ziarna. W jednym owocu może ich być nawet 60. Następnie ziarna odkłada się do wysuszenia, poddaje paleniu i mieli. Podczas mielenia powstaje masło oraz proszek kakaowy.

Wartości odżywcze kakao

W kakao, oprócz sporej ilości białka, znajdziemy także odrobinę kofeiny – to właśnie dzięki temu składnikowi kakao ma delikatne właściwości pobudzające. Ponadto proszek kakaowy zawiera duże ilości nieocenionego magnezu i kwas walerianowy, dlatego wykazuje dobroczynne działanie na układ nerwowy – poprawia pamięć, koncentrację i samopoczucie.

W kakao kryją się również przeciwutleniacze. Jest ich o wiele więcej niż w czerwonym winie, zielonej herbacie czy czarnych jagodach. To związki pozytywnie wpływające na układ krwionośny, przeciwdziałają wolnym rodnikom oraz hamują procesy starzenia. Są korzystne dla zdrowia i urody.

Kakao posiada bardzo niski indeks glikemiczny (IG=20), dlatego może być śmiało spożywane przez osoby będące na diecie odchudzającej. W smaku jest intensywne i gorzkie, dlatego tak doskonale sprawdza się jako dodatek do ciastek, koktajli oraz muesli.

« wróć

Przeczytaj też