Dziurawiec >> Dowiedz się więcej

« wróć DZIURAWIEC

Dziurawiec zwyczajny to roślina szeroko rozpowszechniona na świecie. Występuje naturalnie na terenach północnoafrykańskich, zachodnioazjatyckich, południowoamerykańskich oraz europejskich. W Polsce jest pospolita, rośnie przeważnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Dziurawiec zbieramy na początku kwitnienia, od kwietna do czerwca, a za leczniczą część uznaje się kwitnące ziele. Jego nazwa pochodzi od pęcherzyków z olejkami eterycznymi, które przypominają dziurki, kiedy spojrzy się na nie pod światło. Jednak dziurawiec znany jest także jako ziele świętojańskie lub Dzwonki Panny Marii. Zioło to zawiera garbniki, witaminy A, C i PP oraz karoten, sole mineralne i antocyjany.

dziurawiec

dziurawiec

Uznaje się, że dzięki zawartości tzw. hiperycyny w wyciągach alkoholowych lub olejowych z dziurawca, ziele posiada właściwości uspokajające i antydepresyjne. Dlatego też zaleca się jego przyjmowanie w stanach lękowych, psychozie, nerwicach, po silnych wstrząsach psychicznych, depresji pourazowej, migrenach, ale także jako środek pomagający się wyciszyć i zrelaksować. Dziurawca podaje się również dzieciom, które cierpią na nocne moczenie się, lęki lub stany nerwowe.

UWAGA!! 

Powszechnie uważa się, iż dziurawca nie powinno pić się od wiosny do jesieni, gdyż może powodować przebarwienia skóry. Należy pamiętać, że składnik fotouczulający to hiperycyna (ma czerwoną barwę jak czerwone wino). Hiperycynę można wyekstraktować z dziurawca za pomocą alkoholu lub oleju. W wodzie (czyli po zalaniu wrzątkiem) hiperycyna nie występuje.

Dziurawiec, zarówno przyjmowany doustnie, jak i stosowany zewnętrznie, działa antybakteryjnie, dlatego świetnie sprawdza się w przypadkach dolegliwości związanych z nerkami oraz układem moczowym. Zioło działa moczopędnie i jest pomocne przy kamicy moczowej, skazie moczanowej, zapaleniu dróg moczowych oraz niedomodze kłębków nerkowych.

Dziurawiec pobudza czynności żołądka i wzmaga apetyt. Może być stosowany w stanach zapalnych układu pokarmowego, chorobach wrzodowych, zaburzeniach czynności wątroby, zaburzeniach wydzielania żółci oraz w przypadkach biegunek, niestrawności oraz zgagi. Należy wspomnieć, że zioło to jest doskonałym środkiem rozkurczowym i warto mieć je w domu w razie problemów z trawieniem.

Hypericum perforatum

Dziurawiec

Ziele dziurawca skutecznie odtruwa organizm i reguluje przepływ krwi. Jest pomocny przy zastojach i obrzękach w kończynach dolnych oraz wzmacnia naczynia włosowate w przypadku ich zbytniej przepuszczalności i łamliwości.

Z całą pewnością ziele świętojańskie jest jedną z roślin o największym spektrum działania. Nie bez powodu medycyna ludowa uznawała dziurawca ze lek uniwersalny. Rzeczywiście, poprawia on funkcjonowanie organizmu na wielu polach.

Dziurawiec zwyczajny

  • wspiera trawienie;
  • przyczynia się do funkcjonowania przewodu pokarmowego;
  • pomaga w normalnej produkcji żółci i zwiększa przepływ żółci;
  • przyczynia się do równowagi emocjonalnej i ogólnego samopoczucia;
  • przyczynia się do optymalnego relaksu.

Dziurawiec, mimo licznych właściwości zdrowotnych, nie powinien być stosowany przy gorączce oraz poważnych uszkodzeniach wątroby.


 

« wróć

Przeczytaj też