Dlaczego warto sięgnąć po herbatę ekologiczną?

« wróć

Herbata to chyba jeden z ulubionych napojów Polaków. Gości w każdy domu codziennie, w różnych odsłonach i smakach. Popijamy ją w Święta i zamawiamy w restauracjach. Skoro więc tak często gości w naszych filiżankach, warto zastanowić się, skąd pochodzi i na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze.

 

Co to znaczy, że herbata jest ekologiczna i jakie ma zalety?

Na sklepowych półkach możemy dostrzec specjalne działy z żywnością ekologiczną – bio. Co to oznacza? Jeśli na opakowaniu danego produktu znajdziesz logo i znaczek organizacji przyznającej certyfikaty rolnictwa ekologicznego – wówczas masz pewność, że trafiłeś na herbatę ekologiczną. Wybór ułatwi także obecnośc na etykiecie tzw. ‘zielonego liścia’, czyli europejskiego symbolu rolnictwa ekologicznego.

Znak rolnictwa ekologicznego

Znak rolnictwa ekologicznego

Taka herbata będzie pochodziła z plantacji, gdzie nie stosuje się chemicznych środków ochrony upraw oraz żadnych nawozów sztucznych. Do herbacianych listków, które później zaparzamy, nie przedostają się więc chemiczne, szkodliwe związki – w tym pestycydy.

Również smak nie pozostaje bez różnicy. Niewątpliwie, herbata ekologiczna różni się od zwykłej i można wyczuć to od razu. Jej bukiet smakowy jest czysty, nieskażony żadnymi substancjami chemicznymi. Dopiero pijąc taki ekologiczny napar herbaciany, możemy przekonać się, jak naprawdę smakuje prawdziwa herbata.

 

Nie daj się nabrać!

Producenci są coraz bardziej świadomi tego, że duża część społeczeństwa odpowiedzialnie podchodzi do troszczenia się o zdrowie. W związku z tym, na opakowaniach swoich artykułów umieszczają napisy bądź znaczki, które mają zachęcić do zakupów, często wprowadzając nas w błąd.

Chcąc kupić herbatę ekologiczną, dokładnie przyjrzyj się etykiecie. Odszukaj logo z napisem „bio”, „eko” lub „organic”, sprawdź, czy rzeczywiście jest to certyfikat ekologicznego rolnictwa i przeczytaj skład. Czasami do suszu dodaje się ten zwykły – dla obniżenia kosztów lub też dosypuje się inne dodatki, które już ekologiczne nie są. Pamiętaj, że w opakowaniu powinno znaleźć się co najmniej 95% składników eko.

Herbata ekologiczna to nie tylko gwarancja lepszego smaku, ale przede wszystkim – zdrowsza wersja naparu, który pijemy na co dzień. Warto zadbać o to zarówno dla zdrowia, jak i swojego samopoczucia!

 

Jeśli szukasz dla siebie idealnej herbaty, przeczytaj więcej na temat gatunków i ich właściwości.

« wróć

Przeczytaj też