Jak wygląda uprawa kawy w Peru, Meksyku, Brazylii, Etiopii i Indonezji?

« wróć Ziarna kawy EcoBlik

Krótki kawowy przewodnik po krajach, z których pochodzą Peruwiański Flaming, Meksykański Jaguar, Brazylijska Sowa, Etiopski Lis i Indonezyjska Żaba!

Peru

Peru to zdecydowanie jeden z największych producentów kawy, ale większość zbiorów przeznaczana jest tutaj na eksport – tak właśnie powstał Peruwiański Flaming! Co więcej, sprzedaż kawy na rynki zagraniczne stanowi dla Peru istotną część gospodarki. Najpopularniejszym jej gatunkiem jest tu ta najszlachetniejsza, czyli Arabika – to właśnie ją znajdziesz we Flamingu. W Peru przeważają małe, familijne pola upraw, dzięki czemu kawa ekologiczna z tej części świata cieszy się tak doskonałą jakością i pozyskiwana jest głównie ze stanu naturalnego. Uprawa kawy peruwiańskiej odbywa się w trzech regionach, a każdy z nich nadaje naszym ziarnom inny charakter – dlatego Flaming łączy w sobie kilka różnych nut aromatycznych. Co roku w sierpniu, tradycyjnie w czwarty piątek miesiąca, obchodzony jest tu Narodowy Dzień Kawy i o ile Peruwiańczycy nie słyną może z rekordowego spożycia espresso, to na pewno słyną z przepysznych ziaren, które teraz znajdziesz w Peruwiańskim Flamingu.

Meksyk

Pierwsze sadzonki kawowca pojawiły się w Meksyku  pod koniec XVIII wieku – wraz z hiszpańskimi osadnikami – na dobre zadomowiły w tym kraju. Od tamtej pory kawa i jej uprawy stanowią część meksykańskiej kultury i gospodarki. Ze względu na klimat i ukształtowanie terenu, kawa w Meksyku występuje głównie w południowo-wschodniej części kraju. Plantacje są tu raczej małe, co sprzyja występowaniu kawy ekologicznej, a taką właśnie znajdziesz w Meksykańskim Jaguarze. Najchętniej uprawia się najszlachetniejszą z odmian, czyli Arabikę, nazywaną przez tubylczych plantatorów „alturą”, czyli  „rosnącą na dużą wysokość”. Mniej więcej połowa zbiorów pozostaje w kraju, co pokazuje, jak bardzo Meksykanie polubili ten napój i nie tylko zajmują się uprawą ziaren, ale także na co dzień chętnie popijają przygotowany z nich napar . Najchętniej sięgają po cafe de olla, czyli kawę mocno słodzoną z dodatkiem cynamonu. Skosztuj smaku Meksyku i przygotuj Meksykańskiego Jaguara z cynamonem – niech rozpocznie się fiesta mexicana!

Brazylia

Pierwsze sadzonki kawowca pojawiły się w Brazyli pod koniec XVIII wieku – wraz z hiszpańskimi osadnikami i tu miały najszerszy wpływ na gospodarkę – w porównaniu z pozostałymi krajami Ameryki Południowej. Spotkać tu można zarówno małe plantacje, jak i ogromne – również te ekologiczne. Kawa jest tu niezwykle istotnym elementem życia, gospodarki i kultury. Czarny napar towarzyszy podczas wszystkich oficjalnych i rodzinnych spotkań oraz uroczystości. Jest wszechobecny do tego stopnia, że podaje się go nawet dzieciom w szkołach podstawowych! Szacuje się, że Brazylia jest nie tylko jednym z największych producentów, ale także drugim po USA konsumentem kawy. Stąd jej przydomek „kawowego imperium”. Czarne złoto z brazylijskich terenów to głównie najszlachetniejsza Arabika i taką też znajdziesz w naszej Brazylijskiej Sowie. Brazylijczycy najchętniej popijają cafezinho, czyli mocną i słodką kawę, niekiedy porównywaną do espresso. Cafezinho jest sprzedawane zarówno w kawiarniach, jak i przez drobnych handlarzy na ulicach i to właśnie nią delektuje się Brazylijska Sowa CoffeeCake!

Etiopia

Kawa w Etiopii to część życia. To właśnie stąd pochodzi pierwsza znana legenda o kawie i jej pobudzających właściwościach. Co więcej, przy uprawie drzewek kawowych zatrudnionych jest 25% obywateli tego kraju.  Kawa to więc dobro narodowe, dlatego też powstało na jej temat wiele opowieści, rytuałów i obyczajów. Uważa się na przykład, iż podczas spotkania w dobrym tonie jest wypicie minimum trzech filiżanek kawy, a jej parzenie jest przywilejem przypisanym wyłącznie kobietom. Ponadto, nawet jeśli nie przepada się za tym napojem, nie powinno się odmawiać takiego poczęstunku, gdyż może to zostać źle odebrane przez gospodarza. Co ciekawe, kawa w wydaniu etiopskim różni się znacząco od tej znanej nam na co dzień. Raczej nie używa się do niej cukru, ale soli (!) lub podaje się z masłem i ostrymi przyprawami. Jeśli jednak ktoś przyzwyczajony jest do kawy w słodkim wydaniu, może skosztować naparu z miodem i korzennymi dodatkami.

Skosztuj Etiopskiego Lisa, poczuj ciepło afrykańskiego słońca i tamtejszej gościnności!

Indonezja

Ze względu na historię kolonialną w tym regionie, kawa do dzisiaj odgrywa niezwykle istotną rolę w gospodarce i kulturze Indonezji. Wykorzystywana jest nie tylko jako dobro handlowe, ale także odnotowuje się tu wysoki wskaźnik jej spożycia na co dzień, a także szerokie wykorzystanie do zabiegów kosmetycznych, a nawet obrzędów religijnych. Występujące tu ziarna posiadają niezwykłą i nietypową cechę. Ze względu na niedobór żelaza w glebie, tutejsza zielona kawa charakteryzuje się delikatnie niebieskawym odcieniem – co zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych ziaren – z pozostałych rejonów geograficznych. W Indonezji przeważają malutkie uprawy, w tym doskonałe gospodarstwa ekologiczne. Uprawia się tu zarówno Robustę, jak i szlachetniejszą – Arabikę i to właśnie ją ukryliśmy w Indonezyjskiej Żabie.

Wybierz swoją ulubioną! Poznaj smak nie tylko odległego zakątka świata i tamtejszego klimatu, ale także miejscowej kultury – kultury kawy.

« wróć

Przeczytaj też