Płatki z komosy ryżowej – quinoa
Płatki z komosy ryżowej uzyskiwane są poprzez gniecenie ziarna rośliny o tej samej nazwie. Komosa ryżowa określana jest także ryżem peruwiańskim lub quinoa. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej, gdzie była uprawiana już około 3-5 tysięcy lat temu. Komosa ryżowa jest produktem naturalnie bezglutenowym.
Wolne od glutenu
Płatki z komosy ryżowej są naturalnie bezglutenowe, co stanowi dobrą informację dla osób unikających w diecie glutenu oraz chorych na celiakię. Mają również niski indeks glikemiczny, choć zawierają dużo skrobi. W płatkach quinoa znajdziemy także cenny dla układu pokarmowego i perystaltyki jelit błonnik.
Zawierają komplet białek
Produkt ten powinien znaleźć się w jadłospisie wegetarian i weganów, ponieważ quinoa jako jedna z nielicznych roślin zawiera komplet aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.
Źródło witaminy E
Ponadto w ryżu peruwiańskim kryją się korzystne mikroelementy: jeden z silniejszych przeciwutleniaczy, czyli witamina E, ryboflawina (witamina B2), która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wzroku i układu nerwowego, oraz żelazo, minerał niezbędny dla dobrej pracy całego organizmu.
Łatwe w przygotowaniu
Płatki z quinoa są pożywne, smaczne i łatwe w przygotowaniu. Wystarczy gotować je na małym ogniu przez 5 minuty, by zmiękły. Można dodać do nich owoce, bakalie czy inne ulubione dodatki i podać na śniadanie. Świetnie zastępują panierkę z bułki tartej oraz ryż czy makaron w zupie.
Sprawdź inne produkty bogate w witaminy z grupy B.
« wróć