Masaże dla duszy i ciała

« wróć Masaże dla duszy i ciała

Człowiek od dawna znał dobroczynny wpływ dotyku na ciało i chętnie korzystał z takich zabiegów. Dlatego masaże do dziś są doceniane za ich niewątpliwe zalety dla ciała i duszy człowieka.

Aby w pełni korzystać ze wszystkich dobrych cech masażu, należy najpierw poznać jego techniki oraz przekonać się, która z nich odpowiada naszym potrzebom. Wówczas dobierzemy zabieg, który skutecznie pomoże nam w walce z dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi. Oto najpopularniejsze techniki masażu.

  1. Masaż klasyczny

To zdecydowanie najbardziej znana forma masażu. Zabieg ten wykonywany jest w większości salonów odnowy biologicznej i łączy w sobie wiele różnych funkcji. Jego zadaniem jest rozluźnienie ciała, eliminacja bólu oraz poprawa krążenia żylnego i ogólnego stanu organizmu.

Masaż klasyczny wykonywany jest różnymi technikami, najczęściej tą najpopularniejszą, czyli ugniataniem. Można wykonać go na całym ciele lub też wybrać jedynie jedną z partii ciała, która wymaga największej uwagi, czyli na przykład kark. Z tego zabiegu mogą skorzystać wszyscy, jeśli tylko nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwskazań. To świetny sposób na wzmocnienie organizmu i kondycji.

  1. Masaż relaksacyjny

Ta technika masażu zbliżona jest do jego wersji klasycznej. Zabieg ma na celu przede wszystkim rozluźnienie ciała oraz pobudzenie dobrej energii. Działa on zarówno na polu emocjonalnym, jak i fizycznym. Z jednej strony koi nerwy, pomaga w odstresowaniu, eliminuje napięcie wywołane pracą czy silnym wzburzeniem, a z drugiej zmniejsza odczuwanie napięcia, które pojawia się w mięśniach w sytuacjach stresowych.

Masaż relaksacyjny jest doskonałą propozycją dla osób zmagającymi się z nerwicą, depresją, chronicznymi lękami oraz stresem. Ta forma dotyku pozwoli odpocząć i zregenerować siły, a dodatkowo doda energii. Od zabiegu klasycznego, relaksacyjny różni się intensywnością oraz tym, że często towarzyszą mu świece zapachowe, aromatyczne olejki lub spokojna, kojąca muzyka.

  1. Masaż tajski

Ta forma zabiegu znana jest od wielu wieków. Już w starożytności doceniano jej dobroczynny wpływ na cały organizm. To konglomerat technik dotyku z akupresurą, rozciąganiem oraz refleksologią. Z tego powodu masaż ten oddziałuje zarówno na ciało, jak i na psychikę człowieka. Jego najważniejszą funkcją jest harmonizacja wszystkich układów i doprowadzenie do ich poprawnego działania.

Masaż tajski szczególnie zalecany jest osobom zestresowanym, cierpiącym na przewlekłe migreny i bóle głowy. Może on również pomóc w przypadku problemów ze starzeniem i utratą elastyczności skóry, gdyż skutecznie poprawia jej ukrwienie oraz napięcie.

  1. Drenaż limfatyczny

Za twórcę techniki drenażu limfatycznego uznaje się duńskiego lekarza, Emila Voddera. Ta czynność fizjoterapeutyczna polega na usprawnieniu przepływu limfy. Można wykonywać ją zarówno za pomocą dłoni, jak i specjalnych urządzeń.

Masaż limfatyczny ma na celu zapobieganie schorzeniom wywołanym nieprawidłowym przepływem limfy. Jego stosowanie przyspiesza przemianę materii, a także przeciwdziała powstawaniu obrzęków i pomaga w gojeniu siniaków. Zabieg ten wykonywany jest niezwykle wolno i ruchy zawsze podążają w kierunku serca, czyli ujść żylnych. Powinny z jego zalet skorzystać osoby odchudzające się, mające problem z puchnięciem rąk czy nóg, a także kobiety po mastektomii. Z zabiegu powinny jednak zrezygnować osoby, cierpiące na otwarte rany, zakrzepicę żylną, czy nowotwory. Każdorazowo, przed jego wykonaniem, powinno się skonsultować się z lekarzem.

  1. Shiatsu

Shiatsu to kolejna technika masażu, której korzenie sięgają daleko w przeszłość. Zabieg ten wywodzi się z Japonii, a jego nazwa oznacza „ucisk palców”. Już to wskazuje, że czynności fizjoterapeutyczne opierają się na naciskaniu na poszczególne części ciała za pomocą palców, a zwłaszcza zaś kciuków.

Podstawy shiatsu są zbudowane na przekonaniu, że wszelkie dolegliwości oraz złe samopoczucie wynikają z blokad kanalików energii, tak zwanych meridianów. Masaż ma więc na celu ich odblokowanie i doprowadzenie do swobodnego przepływu pozytywnej siły witalnej. Efekty shiatsu to przede wszystkim ogólna poprawa kondycji organizmu, odzyskanie energii, zrelaksowanie się, złagodzenie bólów oraz zharmonizowanie ciała oraz psychiki.

  1. Masaż twarzy

Masaż twarzy to zabieg skupiający się głównie na aspektach kosmetycznych. Najczęściej korzystają z niego kobiety, które w ten sposób poprawiają krążenie krwi skóry twarz oraz dbają o jej elastyczność. Zabieg ten traktuje się jako profilaktykę w przypadku zmarszczek oraz wiotczenia cery. Jego pozytywny efekt widoczny jest przede wszystkim w napięciu, jędrności oraz ujednoliconym kolorycie skóry.

Masaż twarzy może mieć także funkcje relaksacyjne. Rozluźnia on mięśnie, pomaga odpocząć i wyciszyć się. Moda na niego przybyła do nas z Azji. Azjatki traktują ten zabieg jako formę codziennej pielęgnacji o zdrowie i urodę.

Masaże dla duszy i ciała

  1. Masaż stóp

To kolejny typ masażu donoszący się do konkretnej partii ciała. Podstawą do jego wykonania są punkty umieszczone na podeszwie stóp, które odpowiadają za konkretne narządy ciała. Uciskając i rozmasowując te punkty można, w zależności od potrzeb, wpływać na kondycję całego lub jedynie części organizmu.

Za pomocą masażu stóp można odblokowywać przepływ energii w ciele lub też likwidować ból. To dobra propozycja dla osób przemęczonych i zestresowanych.

  1. Antycellulitowy masaż bańką chińską

Antycellulitowy masaż, wykonywany za pomocą baniek chińskich, od kilku lat jest jedną z najpopularniejszych form zabiegów fizjoterapeutycznych. Stosuje się go na powierzchnię ciała objętą cellulitem, to jest na udach oraz pośladkach. Aby masaż przyniósł upragniony rezultat, czyli nie tylko zmniejszenie widoczności pomarańczowej skórki, ale przede wszystkim jej rozbicie, należy regularnie powtarzać zabiegi.

Masaż wykonywany jest gumowymi bańkami, a jego działanie polega na przesuwaniu zassanego do skóry przedmiotu w stronę serca. Jeden zabieg trwa około 15-30 minut i już po kilku takich seriach można zauważyć pozytywny efekt. Jest to jedna z najbardziej skutecznych oraz szybkich metod na zwalczanie cellulitu. Dodatkowo, masaż ten poprawia krążenie krwi oraz przyspiesza przemianę materii. Należy jednak pamiętać o przeciwskazaniach. Z masażu bańkami chińskimi powinny zrezygnować kobiety w ciąży, osoby cierpiące na zakrzepicę lub nowotwory oraz cierpiące na żylaki.

« wróć

Przeczytaj też