Co warto popijać latem? 3 przepisy na ziołowe herbatki

« wróć Co warto popijać latem

Organizm potrzebuje ciepła, aby sprawnie pracował przez cały rok – w postaci odżywczych posiłków oraz zdrowych, ciepłych napojów. Dotyczy to i zarówno dziecka, jak i rodzica. Jesienią i zimą potrzebujemy ich znacznie więcej, jednak warto pamiętać o tym, że żołądek i nerki cały czas pracują w tej samej temperaturze. To dlatego, również latem, tak niezbędne są ciepłe napoje.

Na ciepło czy na zimno?

Jeśli latem zupełnie zrezygnujemy z ciepłych napojów, sprawimy, że żołądek spowolni pracę. Zaczną się bóle brzuszka i problemy z przemianą materii. I to niekoniecznie te wynikające ze zmiany wody w trakcie wakacyjnego wyjazdu, ale właśnie z wychłodzenia żołądka. Nadmiar zimnych napojów sprawi, że nerki również stracą tempo pracy i sprawność filtracji. Efekt? Osłabione krążenie, a wraz z nim – zimne ręce i stopy. W środku lata! Wychłodzony organizm będzie słabszy, podatniejszy na infekcje, mogą nasilić się objawy alergii. Jak sobie z tym poradzić? Zadbajmy o to, by śniadaniu i kolacji towarzyszyły ciepłe, ziołowe herbatki. Latem organizm również potrzebuje wzmocnienia! Wtedy chłodniejsze napoje, lody, a także orzeźwiające, bogate w wodę owoce, takie jak pomarańcze, truskawki czy arbuzy, nie będą nam straszne i z czystym sumieniem będziemy mogli podawać je dziecku.

Kiedy przyjdzie fala upałów

W ciągu dnia, podczas aktywnych zabaw, gdy zaczną się bardzo wysokie temperatury, naturalne jest podanie dziecku chłodnych napojów. Jednak słodzone soki i kolorowe, gazowane napoje nie służą naszemu zdrowiu, a woda i lemoniada szybko się nudzą. Co pić, by się ochłodzić, a jednocześnie wzmacniać organizm i pokazać dziecku nowe smaki? Przygotujmy ziołowe ice tea! Atrakcyjnie podane będą smakowitą alternatywą dla innych napojów. Oto kilka pomysłów na orzeźwiające herbal ice tea!

1. Malinowa słodycz

*1 łyżeczka Ambrozji antyprzeziębieniowej
*1 łyżeczka miodu
*2 łyżeczki domowego syropu z malin
*kilka świeżych malin
*szklana lodu

2. Cytrynowy smakołyk

*1 łyżeczka herbaty Ziemiańskiej
*1 łyżeczka miodu
*sok z 1/2 cytryny
*listki mięty
*plasterki cytryny i limonki
*szklanka lodu

3. Pomarańczowe łakocie

*1 łyżeczka herbaty Hetmańskiej
*1 łyżeczka miodu
*sok z 1/2 pomarańczy
*kilka listków melisy
*plaster pomarańczy
*szklanka lodu

Wszystkie herbaty przygotowujemy w podobny sposób:

Łyżeczkę ziół zalewamy 200 ml wrzątku i odstawiamy na 15 minut do zaparzenia. W gotowej esencji rozpuszczamy miód i dodajemy wyciśnięty sok lub syrop. Przelewamy wszystko do szklanki z lodem i dekorujemy. Herbal ice tea gotowe!

Smaki natury

Aby w pełni korzystać z właściwości ziołowych mieszanek, warto wybierać te naturalne, pozbawione sztucznych aromatów i barwników, z certyfikatem ekologicznym. Dzięki temu będziemy pewni, że zioła zbierane były na czystych terenach, z dala od zanieczyszczeń i pryskanych nawozami sztucznymi upraw konwencjonalnych. Produkty takie są coraz łatwiej dostępne. Będą doskonałą bazą do przygotowania zarówno ciepłych, jak i zimnych herbat – w zależności od pogody i nastroju!

Tekst przygotowany dla portalu

dziecisawazne

« wróć

Przeczytaj też